حق کمیسیون مشاورین املاک

حق کمیسیون مشاورین املاک

حق کمیسیون مشاورین املاک

حق کمیسیون مشاورین املاک مبلغی است که پس از انجام معاملات ملکی در آژانس املاک باید بپردازید. مشاوره املاک شغلی با درآمد خوب است که بسیاری به همین دلیل جذب این شغل می‌شوند. درصورتی‌که قصد اجاره یا خرید و فروش ملک رادارید مجبور به استفاده‌ای خدمات مشاوره املاک هستید. مشاوره املاک نیز مانند هر صنف دیگری اتحادیه مخصوص به خود را داراست و حق کمیسیون  بر اساس مصوبات این اتحادیه تعیین می‌شود.

علاوه بر هزینه خرید، فروش و یا اجاره ملک مورد نظر هزینه‌های دیگری ازجمله حق کمیسیون مشاورین املاک، هزینه نقل و انتقالات سند و … را باید در نظر داشته باشید. مشاور املاک برای خدماتی که به شما ارائه می‌دهد به شرح زیر هزینه‌هایی را دریافت می‌کند:

خریدوفروش
اجاره ملک.

هرچند در گذشته دریافت این مبلغ به صورت سلیقه‌ای انجام می‌گرفت، اما از سال ۱۳۷۹ به بعد و با تصویب وزارت صنعت، معدن و تجارت، دریافت حق کمیسیون مشاورین املاک به شکل یک قانون درآمد که این قانون میزان دقیق و نحوه محاسبه حق کمیسیون املاک ۹۷ را در تمام معاملات اعم از خودرو و ملک پیش‌بینی کرده است.


نحوه محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک ۹۷بنا بر قانون، در مورد هر معامله‌ایکه در دفاتر مشاوران املاک صورت می‌پذیرد، تا سقف ارزش مالی ۵۰۰ میلیون تومان، هر یک از طرفین معامله باید مبلغ ۰٫۵ درصد از ارزش آن معامله را به مشاور املاک بپردازند و در صورت بالاتر رفتن ارزش معامله، به میزان مبلغ مازاد، ۰٫۲۵ درصد نیز به مبلغ فوق افزوده خواهد شد.
به عنوان مثال، در معاملات مربوط به خرید و فروش ملک، اگر ارزش معامله‌ای ۸۰۰ میلیون تومان باشد، طرفین معامله باید هرکدام نیم درصد(معادل ۲٫۵ میلیون تومان) برای ۵۰۰ میلیون و ۰٫۲۵ درصد معادل ۷۵۰ هزار تومان بابت ۳۰۰ میلیون و روی هم رفته مبلغ ۳ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان حق کمیسیون املاک در سال ۹۷ را بپردازند.
اما در مورد معاملات رهن و اجاره، فرمول این محاسبه بر اساس ارزش اجاره ملک خواهد بود.
بدین صورت که مشاور املاک یک چهارم مبلغ اجاره ماهانه مورد توافق میان موجر و مستاجر را به عنوان کمیسیون دریافت می‌کند. برای املاک رهنی به ازای هر یک میلیون تومان رهن معادل ۳۰ هزار تومان اجاره در نظر گرفته می شود و براساس رقم معادل، کمیسیون مشاور املاک محاسبه می شود

حق کمیسیون مشاورین املاک

حق کمیسیون  مثل دستمزد سایر مشاغل در تمام معاملات ملکی پرداخت می‌شود. با توجه به بازار املاک، حق کمیسیون مشاورین املاک بر اساس مصوبه صنف برای هر معامله بر اساس فاکتورهای خاصی محاسبه می‌شود.
مشاورین املاک موظفند، بر اساس تعرفه‌ای که هر سال از سوی اتحادیه مشاورین املاک شهرشان ابلاغ می‏شود، از طرفین معامله کارمزد بگیرند.
نرخ‌های محاسباتی حق کمیسیون  هر ساله توسط اتحادیه املاک هر شهر به مشاورین ابلاغ می‌شود و آنها باید طبق آن برای دریافت حق‌الزحمه معاملاتی خود اقدام کنند.
مشکل از آنجا نشات می‌گیرد که برخی از مشاورین املاک حق کمیسیون خود را بر اساس تعرفه رسمی اعلام شده اخذ نمی‌کنند و در مورد نحوه محاسبه آن توضیح به مراجعه کنندگان نمی‌دهند.

نکاتی درباره حق کمیسیون
۱- براساس قانون صنفی مشاورین املاک، ۸ درصد مالیات به حق کمیسیون بنگاه تعلق می‌گیرد که طرفین معامله ملزم به پرداخت آن هستند.
۲- در صورتیکه طی یک معامله حق کمیسیون مشاورین املاک، مبلغی بیشتر از ارزش واقعی آن باشد، طرفین معامله می‌توانند از طریق مراجع قانونی این مورد را پیگیری کنند.
۳- اتحادیه کشوری املاک در تهران، به عنوان ناظری عادل بر نحوه کار مشاورین املاک و نحوه محاسبه حق کمیسیون ملکی نظارت می‌کند و ارجاع شکایات به اتحادیه منجر به پیگیری از طرف این واحد خواهد شد.
۴- طرفین معامله باید از بنگاه مشاور املاک بابت حق کمیسیون رسید دریافت کنند، همچنین مشاورین املاک نیز باید مبلغ دریافت شده بابت حق کمیسیون را در اجاره‌نامه قید کنند.
۵- در صورتیکه بنگاه معاملاتی ادعا کند که ارزش ملک چیزی بیشتر از رقم معامله شده است و درخواست مبلغ بالاتری به عنوان حق کمیسیون داشته باشند، تخلف انجام داده است و قابل پیگیری می‌باشد.
۶- حق کمیسیون مشاورین املاک حق عرفی، قانونی و صنفی است و طرفین معامله ملزم به پرداخت نقدی آن بلافاصله پس از امضای عقد قرارداد هستند.
۷- فرقی نمی‌کند که مشتری توسط بنگاه معرفی شود یا فروشنده به صورت شخصی با خریدار آشنا شود؛
در هر دو صورت حق کمیسیون  باید توسط طرفین معامله پرداخت شود.
۸- مشاورین املاک موظف هستند، نحوه محاسبه حق کمیسیون را در محل فعالیت خود نصب کنند تا در رویت کامل طرفین معامله باشد.
۹- مشاورین املاک موظف هستند تا اطلاعات طرفین معامله و حق کمیسیون دریافتی خود را در دفتر مالی ثبت کنند.
۱۰- مشاورین املاک موظف هستند تا مجوز کسب خود را که از اتحادیه املاک دریافت کرده‌اند در معرض دید مراجعه‌کنندگان قرار دهند.

آیا به حق کمیسیون مالیات تعلق می‌گیرد؟
بنا بر اعلام اتحادیه صنف مشاوران املاک، ۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز به حق کمیسیون  در سال ۱۳۹۷ افزوده می‌شود که موجر و مستأجر ملزم به پرداخت آن هستند و در صورت تخلف برخی مشاوران املاک و گرفتن مبلغ بیشتراز مبلغ فوق، کمیسیون رسیدگی به تخلفات در اتحادیه مشاوران املاک تهران پاسخگوی شکایات است علاوه بر آن
مشاوران املاک باید بابت دریافت حق کمیسیون برای طرفین معامله رسید صادر کنند و مشاوران ملزم به درج مبلغ حق الزحمه کمیسیون در قرارداد اجاره هستند.

املاک صنعتی هیراد با برترین برند املاک صنعتی با بیش از ۲۰ سال تجربه، با کادری مجرب و فایلینگ قوی جهت خرید ،فروش ، رهن و اجاره کارخانه، کارگاه ، سوله ، انبار ، دفتر اداری و…آماده مشاوره و تنظیم عقد قراداد با شما مشتریان محترم می باشد.

راههای ارتباطی ما :

www.Amlakhirad.com ، www.Hiradmelk.com

شماره تماس کارشناسان هیراد:

۶۶۸۱۱۶۰۰-۰۹۱۲۱۵۱۵۶۸۸

اشتراک این نوشته