رهن و اجاره املاک صنعتی

رهن و اجاره املاک صنعتی

رهن و اجاره املاک صنعتی

اجاره یکی از رایج‌ترین قراردادهایی است که در کشور منعقد می‌شود؛ هرچند قانون مدنی به عنوان قانون عام و قانون روابط موجر و مستأجر به عنوان قانون خاص، مهمترین قوانین حاکم در قراردادهای اجاره هستند، برخی افراد، آگاهی چندانی از قوانین نداشته و همین موضوع باعث می‌شود تا گاهی در تنظیم قراردادهای اجاره دچار اشکال شوند.هرچند امروزه بسیاری از قراردادهای رهن و اجاره املاک صنعتی به صورت پیش‌نویس توسط بنگاه‌ها و دفاتر مشاور املاک تنظیم می‌شود، ناآگاهی این گونه مشاوران به موازین حقوقی و نیز بی توجهی طرفین قرارداد به موضوعات حقوقی باعث می‌شود تا اشکالات زیادی در تنظیم این قراردادها حادث شود.

اجاره مغازه یا دفتر و در کل رهن و اجاره املاک صنعتی و تجاری یکی از مسائلی است که بیشتر از اجاره‌ی یک ملک مسکونی با حساسیت‌های خاص روبرو است.
شاید مناطق زیادی وجود داشته باشد که بتوان خانه‌های مسکونی مناسبی در آن‌ها یافته و زندگی کرد؛ اما طبیعتاً درباره‌ی اجاره ملک صنعتی و تجاری نمی‌توان به سادگی هر مغازه‌ای را انتخاب کرد زیرا حساسیت‌های شغلی از اهمیت زیادی برخوردارند و قبل از اجاره باید آن‌ها را در نظر گرفت.
یک ملک تجاری یا صنعتی انواع مختلفی از کاربری‌ها را ممکن است داشته باشد. برای مثال یک مغازه ممکن است به منظور تأسیس یک فروشگاه پوشاک اجاره شود و یا اینکه بعنوان داروخانه از آن استفاده شود. کاربری‌های دیگری مانند رستوران، مکانیکی، سوپرمارکت، فست فود و… نیز وجود دارند که به طور طبیعی جزو عوامل تعیین‌کننده برای اجاره محسوب می‌شوند. کاربری ملک تجاری یکی از مهم‌ترین مواردی است که سایر موارد مربوط به اجاره‌ مغازه را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
به عبارت دیگر هم منطقه‌ی جغرافیایی، هم متراژ و هم هزینه‌ی اجاره همگی در درجه‌ی اول به نوع کاربری بستگی دارند. در هنگام اجاره ملک تجاری باید دقت بیشتری داشته باشید تا خرید ملک. نباید مبلغ اجاره بیش از توانتان باشد.ممکن است در اوایل کسب و کارتان زیاد پررونق نباشد یا مشکلاتی پیش آید؛ پس بهتر است مبلغ اجاره طوری باشد که توان پرداخت آن را داشته باشید.
در عقد قرارداد برای خرید ملک تجاری یا رهن و اجاره املاک صنعتی نیز نکات مهمی وجود دارد که باید با آنها آشنا باشید تا بتوانید با اطمینان خاطر ملک خود را بخرید یا اجاره کنید. با ما همراه باشید تا با این نکات آشنا شوید.
باید قبل از خرید مغازه استعلامات لازم را بگیرید و مطمئن شوید ملک مشکل خاص و بدهی به شهرداری، بیمه و … نداشته باشد. سعی کنید از یک مشاور املاک برای خرید ملک تجاری کمک بگیرید. تمامی مدارک مغازه و همچنین مدارک هویتی فروشنده باید به رویت خریدار برسد.

رهن و اجاره املاک صنعتی

رهن و اجاره املاک صنعتی

اگر ملک تجاری در دست مستأجر باشد، در صورت فروش ملک، مالک جدید باید تمام قوانین و نکاتی را که در قرارداد با مالک قبلی ذکر شده پذیرا باشد.
در صورت اجاره مغازه از قانون حق کسبه و پیشه یا تجارت استفاده می‌­شود. در حالی که اگر کسی بخواهد سرقفلی بخرد باید در قرارداد ذکر شود و با قوانین و روش‌­های مشخص سرقفلی این حق برای مستأجر اعمال شود.
هنگام خرید سرقفلی باید مالک را از کسب و کاری که می­‌خواهید راه بیندازید و تغییراتی که ممکن است در ملک ایجاد کنید با خبر کنید. در رهن و اجاره املاک صنعتی ملک مورد نظر باید دارای مالکیت تجاری از سازمان ثبت اسناد و اتحادیه شغلی کسب و کار موردنظر باشد.
با توجه به قوانین مختلفی که در مورد اجاره (به‌ویژه اجاره محل کسب و تجارت) وجود دارد موجران و مستأجران حتماً باید از قوانین اجاره ملک تجاری و همچنین کمک و راهنمایی وکلا و مشاورین حقوقی یا حقوقدانان در تنظیم قرارداد اجاره املاک تجاری
و در رهن و اجاره املاک صنعتی بهره‌مند شوند، زیرا در صورت عدم دقت در تنظیم قرارداد و رعایت نکردن شرایط قانونی ممکن است موجر دیگر قادر به تخلیه ملک خود نباشد و یا برای تخلیه مجبور شود مبلغ کلانی را بابت سرقفلی به مستأجر بپردازد.
یا ممکن است مستأجر با عدم دقت در تنظیم قرارداد حق سرقفلی خود را از دست بدهد و ضرر جبران ناشدنی بر او وارد شود.
هر اجاره نامه املاک از ۷ ماده تشکیل شده است که به شرح ذیل می باشد.
طرفین قرارداد
موضوع قرارداد و مشخصات مورد اجاره
مدت اجاره
اجاره بها و نحوه پرداخت
شرایط تسلیم عین مستاجره
آثار قرارداد
فایل متعاملین

معیارهای زیر در اجاره کردن یک ملک تجاری بسیار اهمیت دارند:
کاربری ملک
نوع ملک و منطقه‌ی آن
متراژ ملک
حداکثر بودجه
دسترسی‌ها

رهن و اجاره املاک صنعتی موضوعی نیست که آن را ساده بگیرید باید به نوع ملکی که اجاره می‌کنید نیز دقت داشته باشید که آیا ملک مورد نظر شما برای راه‌اندازی اداره و شرکت اجاره خواهد شد یا قصد ایجاد مرکز تفریحی، فروشگاه، رستوران و … را دارید. باید ببینید که ملک اجاره‌ای برای هدف شما مناسب است یا خیر. ضمن اینکه راه‌اندازی کسب‌وکار شما در مکانی که اجاره می‌کنید، باید از نظر قانونی فاقد مشکل باشد. ملک تجاری، تفریحی، مسکونی، اداری و… ملزومات و ویژگی‌های خاص خود را دارد.

املاک صنعتی هیراد با برترین برند املاک صنعتی با بیش از ۲۰ سال تجربه، با کادری مجرب و فایلینگ قوی جهت خرید ،فروش ، رهن و اجاره کارخانه، کارگاه ، سوله ، انبار ، دفتر اداری و…آماده مشاوره و تنظیم عقد قراداد با شما مشتریان محترم می باشد.

راههای ارتباطی ما :

www.Amlakhirad.com ، www.Hiradmelk.com

شماره تماس کارشناسان هیراد:

۶۶۸۱۱۶۰۰-۰۹۱۲۱۵۱۵۶۸۸

اشتراک این نوشته